sszefrhetsg: Az anyk bksen lhetmek egytt, de megn az lterhessg veszlye. Az ivarrett bakok verekednek egymssal. Tengerimalacokkal egyt nyugodtan tarthatjuk
Etets: Kisllat-kereskedsben vsrolhat szrazeledel, szna s friss nvnyek
Egszsg: Fogkonyak pl. emsztsi rendellenessgekre, fertzdhetnek myxomatzissal vagy VHD vrusokkal.
Szaports: Az anyt nem szabad zavarni, ha fiki vannak, mert elhagyhatja vagy meglheti ket
Vemhessg
31 nap
tlagos alommret
6 fika (nylfi)
Elvlaszts
35 nap
lettartam
6-7 v
Nyulak elhelezse
A kertben
Megfelel ketrec
Elssorban egy ketrecre Van szksgnk, amelyet nem nehz beszerezni, hiszen a legtbb kisllat-kereskedsben kaphat, vagy legalbbis megrendelhet. Lehetnek azonban klnbsgek a felhasznlt anyagokat s a kivitelezst illeten. Mivel egy ketrec viszonylag drga, fontos, hogy ezeket a szempontokat ellenrizzk, s igyekezznk a lehet legjobb minsget vsrolni, amit a pnztrcnk enged.
Ketrec hzilag val ksztse
Kicsi
76 cm hossz s 60 cm szles
Trpe Lg Fl, Holland Trpe, Lengyel s hasonl mret fajtkhoz
KZEPES
100 cm hossz s 60 cm szles
Csincsilla, holland s angol fajtkhoz
NAGY
127cm hossz s 60 cm szles
Brit ris, Belga ris, j-zlandi s hasonl mret fajtkhoz
Ketrec ksztse
Ha beszerezzk a megfelel anyagokat, akr magunk is elkszthetjk kedvencnk j otthont. A ketrecksztshez szksges anyagokat barkcsboltokban megvsrolhatjuk. Lehet, hogy mretre is vgathatjuk a barkcsboltban, de elfordulhat, hogy ezt magunknak kell elvgezni.
Tervezs
ozs, tenyszts,viselkeds s fajti++ ++ Nyl: gond
Szksgnk lesz teht faanyagra, biztonsgos (nem mrgez) fakonzervl szerre, drthlra s j minsg flira a szigetelshez. Az sszelltshoz pedig klnfle csavarok, sarokvasak, szgek, zsanrok s megfelel szerszmok kel lenek. A lbakhoz, valamint a merevtshez s ketrec kerethez krlbell 5 X 5 cm vastagsg lceket hasznljunk. Szksgnk lesz mg rvidebb fadarabokra a bels vzszintes merevtshez. Az ells merevtkhz fogjuk majd ersteni az ajtkat is. A ketrec padlzatt legalbb 12 mm vastag, kopsll laminlt btorlapbl ksztsk. Legtbbszr ez bizonyul a ketrec gyenge pontjnak mivel ez kezd el legelszr rohadni. A tethz is hasonl vastagsg lapot hasznljunk, s kiss lejtsre ksztsk, gy nem ll meg rajta a vz. A bels fal azrt kelt, hogy a nyuszi a kvncsi tekintetek ell elbjva is pihenhessen napkzben. Ha ide tolajtt tesznk, knnyen kitisztt hatjuk a ketrecet oly mdon, hogy a nyuszit ki zrjuk arrl a trflrl, ahol ppen almot cserlnk. Az oldallapok s bels elvlasztk kszlhetnek 6 mm vastag lapokbl.
Elkszts
Ksztsk el a ketrec vzt!
illesszk a vzba a padlzatot s a trelvlasztt!
szereljk fel a falakat a tett az ajtkat s a szigetel flit a tetre!
1.
Vgleges elhelyezs
rnykos s szlvdett helyen pl. fa kzelben
Legyen a hzhoz kzel, hogy knnyebben eljuthassunk kedvencnkhz
Ne tegyk feltn helyre, mert felkeltheti a tolvajok figyelmt is.
A laksban
Egyes szerkezetek rendelkezhetnek rvid rmpval, hogy a nyl sajt kedve szerint ki-be jrhasson kuckjbl, de termszetesen ezeken is vannak ajtk, hogyha kell, be is zrhassuk ket Praktikus ha nem szlesre trhat az ajt hiszen ez csak helyet foglaln a szobban, ezrt legyenek egy szeren felhzhat s kiemelhet ajtajai a ketrecnek.
Azrt arrl is gondoskodjunk, hogy kedvencnk ne tudja magtl felemelni az ajtt, ezrt szereljnk r kis reteszt, amivel bezrhatjuk, h nem vagyunk otthon.
Szintn elnys megolds, ha csak a ketrec egy oldala van drthlbl, hiszen a nyulak alapveten rejtzkd termszetek s nha szksgk van arra, hogy elbjhassanak a kvncsi tekintetek ell. J, ha a nyuszi hzikjnak alja is van. Ez 2,5 cm magas lcekbl sszerakott peremmel rendelkezzen, hogy az alom ne hulljon ki a ketrecbl. Ebbe helyezhetjk a nyuszi illemhelyt is amit forgccsal vagy macskaalommal tltnk fel.
Ha a kuck elhelyezse kerl sorra, tbb dologra is oda kell figyelnnk: a nyuszi rezze magt biztonsgban a kuckjban, s ne legyen huzatnak kitve, teht a folyosn val elhelyezst mr el is felejthetjk. Igyekezznk a kuckt a fal mellett, s rnykos helyen elhelyezni! Ugyanis a nap sugarai knnyen betegsget okozhatnak kedvencnknek.
Kedvencnket olyan helysgben helyezzk el, ahol nyugodtan kiengedhetjk de nincs a kvetkez veszlyforrsoknak kitve:
a szobban csak parketta legyen mert a sznyeget megrgn s darabjai a nyuszi torkn akadnnak, ami fulladst okoz.
A szobban ne legyen a nyuszi szmra elrhet helyen semmilyen virg, ami mrgez vagy szrs.
Ne legyen nyitott kandall a szobban, mert ez is nagy veszlyt jelent kedvencnk szmra.
gyeljnk arra is, hogy ne legyen olyan btor a helysgben amin a nyuszi a fogt koptatni tudja
Figyeljnk arra is, hogy ne legyen semmilyen elektromos vezetk a kzelben, mert a nyl azt is nyugodtan megrghatja.
Az ajtkat tartsuk zrva, nehogy megszkjn a nyuszi.
A lpcsk aljra szereljnk rcsot.
A heverrl leesve knnyen megsrlhet a nyuszi.
A nyulak egszsge
Emsztrendszer
A nyulak emsztrendszere nagy mrtkben eltr az embertl, hiszen az llat tpllkozsi szoksainak alakult ki. Az elfogyasztott nvnyi tpllkot gy tudjk a legjobban felhasznostani. Mivel a nvnyek tprtke viszonylag alacsony, a nyulaknak sokat kell ennik, hogy ignyeiket kielgtsk. A nyulak azonban-csak gy, mint ms nvnyevk pldul a birkk s a szarvasmarhk - nem rendelkeznek a nvnyi sejtfalban tallhat nagy mennyisg cellulz lebontsra alkalmas enzimekkel, amely pedig az emszts els lpse.
Nluk a vakblben tallhat hasznos baktriumok s egysejtek vgzik a cellulzemsztst, s a nyulak emsztse ennek kvetkeztben nagyon klnlegesen alakult. Az elfogyasztott tpllk thalad a gyomron s a vkonyblen, majd a vakblbe jut. Ez kesztyujjszeren csatlakozik a vastag- s vkonybl hatrhoz.
Betegsgek
Nem meglep, hogy a kifinomult emsztsi folyamatokat lehetv tev rzkeny blrendszer igen fogkony a megbetegedsekre, Ezeket okozhatjk baktriumok, pldul az Escherichia coli, vrusok vagy parazitk. Az emsztrendszer megbetegedsnek leggyakrabban jelentkez tnete a hasmens, ami slyosabb esetben - ha a bl nylkahrtyja is megsrl - vres is lehet hasmens brmilyen kor llaton kialakulhat, de a fiatal nyulak valamivel rzkenyebbek r, mint a felntt llatok.
Ilyenkor azonnal keressk fel az llatorvost, aki elsknt valsznleg folyadkterpit fog javasolni. Ez megvdi a bels szerveket a kiszradstl, s ha valamilyen gygyszerrel - pldul loperamiddal - is kiegsztik meglltja a hasmenst. Antibiotikumot csak a legslyosabb esetben rnak fel, hiszen ezek a hasmenseknek csak bizonyos okt tudjk megszntetni, ms esetben slyosabb is teheti a beteg helyzett. A hasmensben szenved nyuszi tvgyt megprblhatjuk a sajt vzben ztatott gabonapehely-reggelinkkel rendbe hozni. Ha a nyuszi meggygyult, akkor visszatrhet a rgi trendjhez.
Myxomatzis
Ezt egy dl-amerikai Pox-vrus okozza, amely szrmazsi helyn csak enyhbb tnetekkel jr megbetegedst okoz az ott honos nylfajokban, Amikor azonban az 50-es vekben beteleptettk a vrust Ausztrliba s Eurpba is hogy a tlsgosan elszaporodott nylllomnyt valahogy szablyozzk ltala, hatalmas puszttst vitt vgbe. A vadon l llatokban azta kifejldtt egyfajta immunits, a hzinyulak Szmra azonban tovbbra is nagy veszlyt jelent myxomatzis.
A vadon l s a hzinyulak kztti kzvetlen kapcsolat csak az egyik tja a vrus terjedsnek. Hordozhatjk azonban bolhk is melyek a nyulak fln lnek, vagy akr sznyogok is br ez utbbi inkbb a melegebb ghajlat orszgokra jellemz. A tnetek kzl megemltjk a szemek s szemhjak megduzzadst, amely vgl az llat megvakulst idzi el.
Vrusos hemorrgis kr (VHD)
Ezt a betegsget 1984-ben, Knban regisztrltk elszr. Akkor orszgszerte elhullsokat okozott a nyltenyszetekben, majd ksbb szinte az egsz vilgon elterjedt. A kr a mjat tmadja meg, s szinte azonnali elhullssal jr. A ma VHD-knt ismert betegsg okozja egy kalcivrus amely rendkvl fertz s kzvetlen rintssel terjed. A myxomatzishoz hasonlan a VHD-t is terjeszthetik bolhk s legyek.
Szrrgs
Klnsen az Angrk krben gyakori ez a veszlyes viselkeds. Nem azn, mert az llat bre tlsgosan csupassz vlna, hanem azrt, mert lenyelt szrszlakbl sszetmrd gombc a gyomorban vagy egy azt kvet blszakaszban elzrdst okozhat. Ez akr vgzetes is lehet A hagyomnyos mdszer ennek az elkerlsre 20 ml paraffinolaj szjon t trtn beadsa (ehhez legjobb, ha az llatpatikban vesznk egy fecskendt), egy hten keresztl naponta ktszer. Hogy a hatst elsegtsk, adhatunk masszzst is, de csak vatosan, a hasat pr percig simogatva minden egyes paraffinolaj-adag utn.
Biztosts
Mivel a hobbinyulak egyre elterjedtebb vlnak, tallhatunk olyan biztosttrsasgot, mely lehetsgeket ajnl fel a biztostsukra. Ezek hasznosak lehetnek hosszan tart kezelsek esetn amit pldul egy lbtrs tehet szksgess. A biztosts sokszor fedezi a vizsglat kltsgeit, pldul rntgenfelvtel elksztst, ami sokszor elengedhetetlen annak kidertshez, mi okozza a bajt.
Nyuszik gondozsa
Tisztn tarts
Mivel a nyulak tiszta llatok, ezrt knnyen meg lehet ket tantani arra is, hogyan hasznljk a kijellt illemhelyet, s a ketrecben tartott nyuszik is gyakran csak az egyik sarokba jrnak dolgukat vgezni. gy megknnytik a dolgunkat: elegend, ha naponta egyszer ezt a sarkot takartjuk, a teljes ketrecet pedig heti gyakorisggal tiszttjuk. A legjobb megolds, ha ilyenkor el tudjuk zrni a nyuszit ketrec msik felbe - ha ez nem megy trakhatjuk a szllt dobozba - akr ki is engedhetjk ket - vagy vgs megoldsknt egy dobozba amire kis lyukakat vgunk. Az utbbi megoldst tnyleg csak akkor vegyk ignybe nagyon szksges!!! A ketrec aljbl vakarjuk ki az odaragadt almot, ez azrt nagyon fontos, mert az elszennyezdtt alom fertzst okozhat. A nyl csnkjai kisebesednek, a br begyullad s a szr pedig kihullik. Mindig tegynk bsgesen almot a ketrecbe!
Az etet tlkt s az itatt rendszeresen mossuk, ha az itat be van algsodva, akkor ezt egy vegmos kefvel tiszttsuk ki.
A legjobb alom nem az apr forgcs s a frszpor, hanem a hntott fakreg, mert ez nem irritlja a nyl szemt. Erre rakjunk ellenrztt s j minsg sznt.
Nyulak polsa
A nyulak szre nem ignyel sok polst, viszont a hosszszr fajtk sok polst ignyel. Pldul ha egy angrt vlasztunk kedvencnknek, akkor fel kell kszlnnk a mindennapi fslgetsre. Ha a bundjuk egyszer sszeragad, akkor lehetetlen lesz megszabadulni a sok csomtl. Ilyenkor ki kell vgnunk a csomkat a szrbl ezzel nagyon el lehet rontani a nyl kllemt. A kisllat-kereskedsekben lehet kapni fst s egyb eszkzket a nyuszi polshoz. Igyekezznk a legjobb minsg s nem a legolcsbb kellkeket vlasztani. Ha kedvencnket killtsokra szeretnnk vinni akkor fleg fontos a napi pols.
Etets, itats
A vadon l nyulak zldflket esznek, amit metszfogaikkal rgcsl le. Ennek a tpllknak azonban alacsony a tprtke. Ahogy ntt az otthon tartott hs- s hobbynyulak szma, ezzel prhuzamosan igyekeztek minl klnlegesebb, magasabb tprtk ezzel szemben termszetesebb tpot ltrehozni. A legfigyelemremltbb a nyltp amely tpanyagtartalma a gyors nvekedst segti s az egszsges fejldst biztostja.
A hobbynyulakat ma a legtbb helyen Gabona alap szraztppal etetik, ami rengeteg tpll sszetevt tartalmaz mint pldul a kukoricapehely, alfafa, trtzab s bza, kis mennyisgben zzott, szrtott bors s mg lgyszrak is. Igyekezznk mindig j s mrks szraztpot vsrolni. A mrks nyltpoknak ltalban magas tprtke van s j, termszetes sszetevkbl kszl. Mindig etessk el a tpot a szavatossgi id lejrta eltt! A szrazeledelt nehz kermiatlban adjuk a nyuszinak. A szraztpot naponta ktszer (reggel, este) adjuk.
Az itatsrl csak annyi, hogy legalbb naponta ktszer cserljk s legalbb hetente tiszttsuk ki az itatt. A legmegfelelbb itat az nitat, amit brmely kisllat-kereskedsben beszerezhetnk.
Tenyszts
A sikeres tenyszts
Proztats: Vigyk a nstnyt a bak ketrecbe, miutn a bak leszll a nstnyrl s morg hangot hallat, a przs sikeres volt.
Nstny gondozsa: A vemhessget a przs utn 10-14 nappal lehet megllaptani. A vemhessgi id alatt nstnyt egy kln, ellet ldval felszerelt ketrecben helyezzk el. A nstnyt egyfolytban tpll, vitaminds tppal etessk. (a vemhessgi id 31 nap, eltrs lehetsges)
Ells: Az ells ltalban este zajlik le. Az jszltt nyulakat tilos megfogni!
Felnevels: Az els hetekben az anya sajt maga gondozza kicsinyeit. Amikor mr gy ltjuk, hogy az anya nem igen gondozza a kicsinyeit, mert mr felnttek, akkor kezdhetnk el foglalkozni a kicsikkel. Elszr csak nvnyeket s magvakat esetleg nem egszen szraz kenyeret. 1hnap elteltvel mr adhatunk szraztpot, normlis szraz kenyeret is kedvencnknek. Ilyenkor mr normlisan tpllkozhatnak.
Oh the cow in the meadow goes moo Oh the cow in the meadow goes moo Then the farmer hits him on the head and grinds him up And that's how we get Hamburgers.
A tehn azt mondja, hogy m A tehn azt mondja, hogy m De a gazda fejbevgja Azutn jl megdarlja gy kszl a hamburger