Eltnben legkzelebbi rokonaink...
2004.11.28. 18:53
De mirt....?
Eltnben legkzelebbi rokonaink...
Tbb mint egy vszzad telt el gy, hogy Fldnkrl nem halt ki femls. A tudsok most sajnos megbizonyosodtak rla, hogy egy nyugat-afrikai majom-alfaj eltnt - rkre. A Miss Waldron vrs kolobuszaknt ismert majom kihalsa a szakrtk szerint akr elfutra is lehet legkzelebbi rokonaink jvbeli eltnsnek.
A 240 ismert femlsfaj kzl 19 kritikus mrtkben veszlyeztetett; 1996-ban ezen fajok szma mg csak 13 volt. Ez a besorols azokat a fajokat rinti, melyeknek populcii illetve lettere szlssgesen s gyorsan lecskkent. A megmaradt egyedek nhny szz, vagy a "legjobb" esetben nhny ezer pldnyt jelentenek.
Ha populciik ilyen mrtkben cskkennek tovbb, nhny faj nem fogja tllni ezt az vtizedet sem. Ez a csoport 8 brazil majomfajt, 2 indonziai emberszabs- s egy majomfajt, 3 vietnmi majomfajt, 1 kenyai s egy perui majomfajt, valamint 3 madagaszkri lemr fajt foglal magba a Termszetvdelmi Vilgszvetsg (IUCN) 2000-es Veszlyeztetett llatok vrs listjnak adatai alapjn.
Az IUCN kvetkez veszlyeztetettsgi besorolsa szerint a veszlyeztetett szinten 46 femls faj ll, mely szm 1996-ban mg 29 volt. Ezek a fajok igen magas valsznsggel hamarosan kipusztulnak; nhnyuk akr az elkvetkez 20 ven bell.
51 fajt a "srlkeny" kategriba sorolnak. Ezeknek a femlsknek kicsivel magasabb ltszm az llomnya, m ebben az vszzadban akr el is tnhetnek.
Hiba a nemzetkzi egyezmnyek, a rendszeres ellenrzs, a brsgok - a dzsungelhs-vlsg szinte lekzdhetetlennek ltszik. Tbb tuds s pedaggus ezrt egy olyan oktatsi rendszert dolgozott ki, mellyel a bennszltt fiatalokat, - a ksbbi potencilis vadszokat - prbljk j irnyba terelni. A program keretben megismertetik ket a vadllatokkal, megmagyarzzk nekik, mirt nem szabad elejteni ket, s tudatostjk bennk, hogy vannak olyan llatok, melyekbl az utols pldnyok lnek krlttk. Az oktats sorn szemlyesen is tallkoznak a gyerekek a helyi rezervtumban l (ltalban csempszektl elkobzott, vagy fogsgban szletett, rehabilitcis programon rszt vev) llatokkal. Ha megnzed az albbi videt, a kvetkezket lthatod: - a Discovery Channel sszelltsa a vlsghelyzetrl (fakivgs, bushmeat) - Jane Goodall s ms szaktekintlyek nyilatkozata a tmban - riport az oktatsi programrl Dr. Kerry Bowmannel Figyelem! A videt gyengbb idegzeteknek nem ajnljuk! (Lthat benne, ahogy sztdarabolnak egy gorillt.) A VIDEO
| A kritikus mrtkben veszlyeztetetett, a veszlyeztetett s srlkeny fajok szma sszesen 116, kzel fele az ismert 240 femls-fajnak.
10 000 vvel ezeltt, amikor a legutbbi Jgkorszak vget rt, a pvinok ktszer annyi egyeddel voltak jelen, mint az emberek. Ha minden nem emberi fajt sszestnk, belertve az alacsonyabb szint fajok risi populciit is, az emberi populci eltrplt mellettk.
Mra ez az arny megvltozott. A mezgazdasg fejldse gyors emberi populci-nvekedshez vezetett, s kb. 2000 vvel ezeltt a 300 millis ltszm emberisg vlt a femlsk kzl a legnpesebb. 1930-ra a 2 millird ember valsznleg az sszes ms femlst tlszrnyalta.
Mi s rokonaink
Ma, 6,1 millirdan vagyunk, s populcink folyamatosan nvekszik. Ezzel sok evolcis rokonunk tllst veszlyeztetjk, kztk a legkzelebbiekt is, a csimpnzokat s bonobkat (trpecsimpnz), melyek gnllomnya tbb, mint 98 %-ban megegyezik a minkkel.
Mg az emberek a fld minden terlett elfoglaljk, addig a tbbi femls igen ersen ktdik a sajt letterhez. A femlsk kzel 3 rsze csak 4 orszgban l : Brazliban, a Kongi Demokratikus Kztrsasgban (korbban Zaire), Indonziban s Madagaszkron. Ezekben az orszgokban az erdsgek cskkennek. A veszlyeztetett fajok 90%-t az lettr elvesztse nagyban rinti, ezltal ezeken a terleteken koncentrcijuk megnvekszik, s gy genetikailag is srlkenny vlnak.
Indonziban az erdk s azok laki a fakitermels mellett korrupcitl s politikai instabilitstl is szenvednek. Az elmlt vtized sorn a fakitermels megktszerezdtt; ez vente 2 milli hektrt rint. Ezltal az orngutnok szma a felre cskkent. 2005-re az orszg Szumtra sszes skterleti erdejnek elvesztsvel szmolhat, gy ms fajokkal egytt a kritikus mrtkben veszlyeztetett szumtrai orngutn kihalsval is. A bornei orngutn, ha a jelenlegi tendencik folytatdnak, 2010-re ki fog pusztulni.
Legkzelebbi rokonunk, a bonob Kongban honos. Ez egy olyan orszg, melyet hbork s klfldi katonai-, valamint gerillacsoportok lland csatrozsa sjt. Tbb ms rgibeli femlssel egytt a lassan szaporod bonob is nagyon gyors ltszmcskkenssel szembeslt. 1980-ban kzel 100 000 pldnyuk lt, mra viszont kevesebb, mint 10 000 l bellk.
Br a hbork tbb milli menekltet generltak, taln cskkentettk a vadllatok hst rint keresletet, s a kialakult renyhe gazdasgi helyzet hatsra kevesebb lett a fakitermels a Kongnl, ez az az orszg, mely Afrika megmaradt eserdeinek felt rzi. Ha a politikai stabilits visszatr, az elkvetkez vekben a fakitermels sokszorosra nvekedhet, ezzel pedig felgyorsulhat az emberszabsakat rint kipusztulsi folyamat.
A gorillk szma ijeszten alacsony szintre cskkent, legfkpp az illeglis kereskedelmi vadszat miatt. Kevesebb, mint 325 hegyi gorilla l a Fldn, s mindannyian egy alpopulciban lnek Ruanda, Kong s Uganda terletn. A legritkbb, a Cross River gorilla, mra mr csak 150-200 egyedet szmll a Kamerun - Nigria hatrvidken sztszrdva.
Vadszat, erdirts s a kvetkezmnyek
Nyugat s Kzp Afrika rszein a vadszat nagyobb veszlyt jelent, mint az erdk irtsa. Vadllaths kereskedelem folyik itt, mely elssorban az erdei antilopokat, vaddisznkat s a femlsket rinti, vi 1 millird dollr rtkben. Azokon a terleteken, ahol a szocilis forrongsok tnkretettk a hagyomnyos gazdasgi tevkenysgeket, s az tlagos vi bevtele egy csaldnak kevesebb, mint 100 dollr, az vi akr 1000 dollr keresetnek vonzereje sokakat vadszatra csbt. A fakitermel- s bnyszvllalatok letaroltk az erdsgeket, a nyomukban pl teleplsek megnveltk a vadhs irnti keresletet, kiptett tjaik pedig segtik a vadszatot.
Hossz tvon a vadszat azonban semmiflekppen sem nyeresges, hisz a vadllomnyok, - fleg a nagy, lassan szaporod emberszabsak, - igen gyorsan megtizedeldnek. A Kong medencben tbb, mint 1 milli tonna vadhst fogyasztanak vente, mely majdnem 6-szor annyi, mint amennyi az erdk fenntarthat hozama lenne. A kereskedelmi vadszat kirtette az erdket, melyek egyszer rgen tele voltak llatokkal.
Br az slakos kzssgek rgta vadllatokat fogyasztanak, s fehrjjk 60%-t a vadhs adja, manapsg a vadhs nagy rszt a vrosokban fogyasztjk. Ahogyan a vrosok nvekednek, s a vadhs-piac felersdik, hogy kielgtse a keresletet, gy a becslsek szerint az afrikai emberszabsak populciit kevesebb, mint 20 v alatt leradrozzk a fld sznrl.
A femlsk megmentse rdekben minden eszkzre szksg van az illeglis fakitermels s vadszat megzabolzsra. Az illeglis fakitermels risi serdket rombol le. A vadhs nagy rsze vdett terletekrl szrmazik. A femlsk nemzetkzi kereskedelme mr trvnytelen, s a Washingtoni Egyezmny (CITES) hatlya al esik. m amg a trvnyek betartatsa hinyzik, az illeglis tevkenysgek folytatdnak.
Megolds: vadszat helyett koturizmus
A biolgiailag gazdag terletek nagy blokkjai j parkokk alakthatk, melyekben a vadllatok s az emberek szksgleteit szem eltt lehetne tartani. Az koturizmus a femlsk megrzst tmogathatn, s a vadszok alternatv jvedelemknt a parkok megvsn dolgozhatnnak, miutn sikerlt megrtetni velk, hogy az l llatok sokkal rtkesebbek, mint a halottak.
Sajt magunk jobb megrtse - biolgink, pszicholgink s szociolgink - nagy rszben fgg legkzelebbi l rokonaink jobb megrtstl. Ha elpuszttjuk ket, taln sohasem fogjuk teljesen megrteni sajt magunkat sem.
|