Nhny sz a gygynvnyekrl
zldmagazin 2004.12.03. 17:44
GYGYNVNYEK
A tlzsba vitt vegyszeres gyomirtssal, mtrgyzssal, az ipari s kzlekedsi szennyezdssel sajnos egyre tbb gygynvnyt veszlyeztet a kipusztuls rme. Kt-hrom vtizede mg az rokpartokon, a rteken tmegesen ntt a kamilla, mindenki annyit szedett, amennyi jlesett. Ma mr a kipusztuls fenyegeti, termeszteni kell. Szerencsre felbredt hossz, Csipkerzsika-lmbl a termszetgygyszat, hogy a segtsgnkre legyen. A gygynvnyek s a termszetes gygymdok irnt ismt nagy az rdeklds.
Hamarosan rszletes tjkoztatt olvashatsz itt a leggyakoribb gygynvnyekrl s gyakorlati, biztonsgos alkalmazsukrl. Addig pedig olvasd el a szakember, Dr. Gyarmati Andrea tancsait a gygynvnyekrl:
A gygynvnyek hzi gyjtse s feldolgozsa A szakzletek vlasztkval ugyan egyetlen rt vagy erd sem vetekedhet - ezekben az zletekben szmos egzotikus gygynvnyhez (droghoz) is hozzjuthatunk - , a figyelmes szem azonban sok rtkes nvnyt fedezhet fel egy kirndulson. A lnyeg az, hogy tudjuk, mit hol keressnk. Legfontosabb segttrsunk egy j szakknyv lesz, ami nemcsak a nvnyek feldertshez, de azonostshoz is nlklzhetetlen. Ez klnsen fontos, mert nhny mrgez nvny igencsak hasonlt rtalmatlan rokonhoz.
A gyjts
ltzznk megfelelen a nvnygyjtshez! Egy kis odafigyelssel elkerlhetjk a szrs, tsks nvnyek okozta srlseket, s egyben a rovarcsps kockzatt is cskkentjk. Gondoskodjunk szerszmokrl is, hisz nem minden nvnnyel lehet puszta kzzel elbnni. A klnbz nvnyi rszek (gykr, levl, virg, terms stb.) hatanyag-tartalma az v sorn folyamatosan vltozik, a gyjtskor clszer ezt figyelembe venni. szre fejldik ki pl. a cseregalagonya piros, tojsdad bogytermse, melynek alkalmazsa javtja a szvmkdst s a keringst. Gygynvnyeket mindig olyankor szedjnk, amikor a szksges alkotrszek hatanyag-tartalma a legmagasabb. Bizonyos rszeket meghatrozott napszakban ajnlatos begyjteni. A nvnyek fldben tallhat rszeit (gykr, gykrtrzs) a nyugalmi idszak elejn vagy vgn, azaz ks sszel vagy kora tavasszal gyjtsk. Gykerek esetben a napszak nem befolysolja a leend drog minsgt. A gykerekre rrakdott fldet tvoltsuk el, a hasznlhatatlan, odvas, korhadt rszektl mg a helysznen szabaduljunk meg. A helyszni elvlogats a feldolgozs els lpse, melynek gondos elvgzsvel ksbb sok felesleges munktl kmlhetjk meg magunkat. Szintn kora tavasszal szerezzk be a megfelel fk krgt. Ezekrl feldolgozs eltt tvoltsuk el a bels felleten maradt farszt, a rtapadt mohkat, zuzmkat. A leveleket ltalban virgzs eltt gyjtsk. A klnbz okokbl hibs (fregrgta, gombafertztt stb.) leveleket mielbb vlogassuk kln s igyekezznk a szrtssal is, mert a levelek knnyen romlanak. Kinylskor a virgokon a sor, mg a leveles, virgos szr (az n. herba) gyjtse mr virgz llapotban trtnik. A termseket s magvakat rett llapotban szreteljk. A fld feletti rszek gyjtsre a dleltti s dli rk a legmegfelelbbek, kivve a knnyen perg termseket, ezeket inkbb reggel vagy hvs idben keressk, amikor mg harmatosak. A tbbi fld feletti rszt (leveleket, herbt) szraz, napos idben szedjk. A leend drog alapanyagt mielbb mossuk meg, szksg esetn hmozzuk, majd daraboljuk fel. A zsengbb nvnyi rszeket lazn tegyk a kosrba, hogy be ne flledjenek. Mieltt hazaindulnnk, a mrgez nvnyek maradkait ssuk el. Gondoljunk a kvetkez vekre is! A nvnyeknek csak azt a rszt gyjtsk, amelyikre szksgnk is van, vdett fajokra pedig ne emeljnk kezet. Vigyzzunk a nvnyek termszetes lhelyre, s gyeljnk arra, hogy a nvnyek ne merljenek ki a rluk begyjttt leveles szrak, levelek hinya miatt. Mindig hagyjunk annyi szaporodsra alkalmas nvnyi rszt - gykeret, magvakat - amennyibl jvre jrakpzdhet az llomny.
A szrts
Mivel hossz tv trolsra a nyers nvnyi rszek alkalmatlanok, azokat valamilyen mdon konzervlni kell. A legfbb problmt a nvnyekben tallhat enzimek mkdsnek felfggesztse jelenti. Amikor a nvny bizonyos rszeit elszaktjuk az l nvnytl, a biolgiai egyensly felborulsa kvetkeztben a lebont enzimfolyamatok kerlnek tlslyba. Ez nem kvnt szerkezeti vltozsokat idz el a begyjttt nvnyi rszekben. Az enzimfolyamatok azonban csak megfelel nedvessgtartalom mellett mennek vgbe, teht az elsdleges cl a nvny nedvessgtartalmnak olyan alacsony szintre trtn cskkentse, amelyen az enzimek inaktvv vlnak. A szrts folyamn a legfontosabb a gyorsasg. Minl gyorsabban sikerl megszrtani a nyersanyagot, annl rvidebb ideig rombolhatnak az emltett enzimek, annl szebb s jobb minsg lesz a drog. A megfelelen szrtott drog megrzi hatanyagnak jelents rszt, amit gy elnysebben is lehet kivonni, mint a friss nvnyrszekbl. A msik alapveten fontos szempont a szrtsi hmrsklet. A klnbz nvnyi rszek optimlis szrtsi hmrsklete eltr. A szobahmrsklet szrtstl a kzel 90 _C forrlevegs szrtsig terjed a skla. A hmrsklettl fggetlenl fontos azonban a folyamatos lgcsere, a drogot krllel leveg nedvessgtartalmnak alacsony szinten tartsa. (Megfelel ventillci, szellzs biztostsa.) Szksg szerint idnknt forgassuk meg a szrad nvnyi rszeket is.
Nhny hagyomnyos szrtsi eljrs: Tz napon trtn szrts: gykereket, krgeket, fehr s srga virgokat szrtunk gy. (Pl. kznsges bojtorjngykr, mely kivlan alkalmas reums panaszok, kszvny, lgti hurut kezelsre.) rnykban szrts (pl. padlson, csrkben vagy a szabadban): a zld vagy egyb sznes fld feletti rszek, illetve illolaj-tartalm drogok szrtsa gy trtnik. (Pl. nagy csaln, melyet szells, rnykos helyen, vkony rtegben szrtsunk, gy semlegestjk a csalncspsrt felels anyagot.) Tz feletti szrts: a kereskedelmi forgalmazsra termelk specilis berendezseket hasznlnak, de megteszi egy konyhai st is. A gygynvnyeket egy tiszta stlapra helyezzk majd azt a 35 C-ra felmelegtett stbe tesszk (pl. igazi desgykr, mezei kakukkf). A szrads ltalban szemmel lthat vltozsokkal is jr. A szrad nvnyi rszek sszezsugorodnak, rncoldnak, kemnyednek. Gyakran a drogok szne is megvltozik, ami tbbnyire sznmlylst (barnuls, vrsds) jelent. Egyes esetekben a szrads szag s zbeli vltozssal is egytt jrhat.
rls s trols
Szrts utn a gygynvnyeket rendszerint porr rlik, hogy alkalmass vljanak a felhasznlsra. Kis mennyisgek esetn tkletesen megfelel egy mozsr is, ha tbbet kvnunk feldolgozni, egy kznsges kvdarl tehet j szolglatot. (Hasznlat eltt alaposan tiszttsuk meg a kvszemcsktl.) A trols sorn hrom dologra kell klnsen gyelnnk. Minl kevesebb fny rje az elksztett drogokat, oxignnel a lehet legkevesebbet rintkezzenek, s tartsuk tvol tlk a nedvessget. Legjobb, ha gygynvnyeinket tltszatlan veg- vagy kermiatgelyekben, ednyekben troljuk. A hasznlat sorn a fogyatkoz drog fl helyezznk vattacsomt, gy cskkentve az ednyben lv oxign mennyisgt. A rovarok s egyb krtevk ellen mindig tartsuk szorosan zrva gygyfves ednyeinket. vjuk gygynvny-trol szekrnyt a molyoktl; rakjunk babrlevelet s levendult a polcokra.
|