Az eserdk pusztulsa
2004.11.27. 22:34
Az eserdk a fld "tdeje"!
s "td" nlkl fennmarad a fld?
Ht pesze csak az lvilg hal ki!
Az eserdk puszttsa
A Fld erdeinek egyharmadt az eserdk teszik ki. Egyelre. Ugyanis az erdirts napjainkban meghaladja az vi 200 000 km2-t. Az amazniai eserdk eredeti terletkbl mr mintegy 25%-ot vesztettek. Tudsok szerint ha ilyen temben folyik tovbb a fakitermels 15-20 ven bell eltnhetnek az serdk.
 |
A Fld erdeinek egyharmadt az eserdk teszik ki, ezek kzl a legnagyobb a dl-amerikai Amazonas-medencben tallhat. Eserdk - br nem olyan nagy kiterjedsek - tallhatk mg Afrikban, Dlkelet-zsiban, Ausztrliban s Kzp-Amerikban is. Ezek egyttes terlete nagyjbl megegyezik az amazonasi erdkvel. A trpusi eserdkben az idjrs vszakrl-vszakra alig vltozik, ez a Fld legegyenletesebb ghajlat tja. Rendszeresen esik az es, az vi csapadkmennyisg 2000 s 4000 mm, napi tlaghmrsklet 26 Co krl mozog, a leveg pratartalma igen magas. A trpusi eserdk a fldi let paradicsomai, burjnzik bennk az let, Fld tdejnek is szoktk nevezni ket, mivel hatalmas felletkkel cskkentik a lgkr szn-dioxid szintjt, rengeteg oxignt termelnek, st a lgkrben tallhat port is megktik a levelek felletn.
 |
Sajnos az emberi mohsg s ostobasg veszlybe sodorta az eserdk ltt. Az erdirts napjainkban meghaladja az vi 200 000 km2-t. Az amazniai eserdk eredeti terletkbl mr mintegy 25%-ot vesztettek, ez az emberi beavatkozsok miatt megkezddtt folyamatoknak ksznhet. A pusztuls okai a vz krforgsi folyamatnak megvltozsban s az egszsges nvnyzet cskkensben keresendk. Mivel a vznek a lgkrbe trtn visszatrse nagymrtkben fgg a nvnyzettl, az utbbi idben az erdk vzhztartsa elgg instabill vlt.
Az eserdket klnfle clok miatt irtjk az emberek. Az elsrend ok az, hogy ezltal mezgazdasgi termterlethez, illetve az llattartshoz szksges legelkhz jusson a helyi lakossg. A gyakorlat az, hogy kivgjk a nagy fkat, felgetik a nvnyzetet, majd az gy nyert tisztst bevetik. Hrom vi mvels utn a talaj gyakorlatilag kimerl s az egszet jra kezdik - valahol msutt. Az erdnek legalbb 30-40 vre lenne szksge ahhoz, hogy megjuljon, de a npessg gyors tem nvekedse miatt a terleteket ltalban 10 v utn jra vgjk, aminek kvetkeztben a talaj vgkpp elsilnyul, vrs szn, termketlen kregg vlik.
A valaha szlelt legnagyobb erdtzet is telepesek okoztk. Indonziban, Borne szigetn 1982 novembere s 1983 mrciusa kztt 3 700 000 hektr eserd lett a lngok martalka. Az erdk tzzel val irtsnak ktszeresen is kros a hatsa: egyrszt cskken a szn-dioxid megktse s az oxign-termels, msrszt a fsttel jabb jelents mennyisg szn-dioxid kerl a levegbe, fokozva ezzel az veghzhatst.
Az eserdk puszttsnak msik oka a haszonfa kitermels. Brazliban risi sszegeket tesz zsebre a mahagni-maffia. A nemzetkzi krnyezetvd szervezetek nyomsra (Greenpeace, WWF) szlettek ugyan rendelkezsek az eserdk vdelmben, de a hatalmas haszon grete s a korrupt llami szervek segtsge miatt tovbbra is folytatdik a fk mrtktelen kivgsa. A legelszomortbb s legfelhbortbb az egszben az, hogy a mahagnit amerikai s eurpai cgek vsroljk meg, hogy aztn olyan nlklzhetetlen luxuscikkeket gyrtsanak belle, mint els osztly btorok, yacht-ok, zeneszerszmok s koporsk!
Amellett, hogy az eserdk gtlstalan puszttsa szmos nvny- s llatfajt a kipusztuls szlre sodort, nem szlva arrl, hogy az serdkben l npeket, mint pldul a janomami indinokat is kihals fenyegeti, olyan vgzetes kolgiai hatsok is fellphetnek, mint a bioszfra egyenslynak felborulsa.
|