Tnyek s krdsek
Czelnai Rudolf 2005.01.29. 11:46
A globlis felmelegedsrl
Globlis felmelegeds; tnyek s krdjelek
Napjaink egyik legvitatottab krdse, hogy a gyarapod veghzhats gzok milyen mdon befolysoljk a globlis ghajlatot bolygnkon. A vithoz szinte mindenki hozzszlt mr, s ahhoz kpest, amilyen hossz s krlmnyes t vezetett oda, hogy tudsok s jsgrk a vilg kzvlemnynek figyelmt a problmra irnytsk, ma mr elg szles krben tudatosult, hogy ghajlatvltozstl kell tartani. Az is kzismert, hogy ez nagyon slyos kvetkezmnyekkel jrhat, mgpedig nemcsak ott, ahol a vltozs irnya eleve kedveztlen, hanem mg ott is, ahol esetleg kedvez lehetne (mert pl. krdsess vlhatnak az vszzadok folyamn kialakult infrastruktrk s nemzetgazdasgi rendszerek).
 A szn-dioxid arnyainak vltozsa s kibocst kzegei
A siker mgsem egyrtelm, mert rengeteg ltudomnyos, minden alapot nlklz hatsvadsz rs is megjelent a tmban, ami mra odig vezetett, hogy veszlybe kerlt a tudomnyos informci hitele. Ebben a helyzetben egyrtelm a cl. Tudomnyosan megalapozott, megbzhat ismeretek kzlsvel helyre kell lltani a tma hitelt. Ehhez a nem knny feladathoz ismt Czelnai Rudolf akadmikust hvtuk segtsgl: "...elszr nzzk meg, mit tudunk arrl, milyen vltozsok vrhatk globlis tlagban tbb vtizedes tvlatban. Melyek a tnyek, melyek a felttelezsek, s az utbbiakbl mit tudunk bizonytani? Azutn vizsgljuk meg, hogy mit tudunk mondani a rszletekrl, vagyis arrl, hogy egy esetleges globlis vltozs hogyan jelentkezhet az egyes ghajlati vezetekben s rgikban, valamint mit gondolunk arrl, hogy egy ilyen hatalmas vltozsi folyamat egyltaln hogyan mehet vgbe.
 A metn arnyainak vltozsa s kibocst kzegei
Ami a hosszabb tv globlis kiltsokat illeti, ez id szerint hrom dolgot tudunk biztosan: (1) Tudjuk, hogy az ghajlat nem vltozatlan (geolgiai adatok bizonytjk, hogy az vmillik sorn nagyon jelents vltozsok trtntek). (2) Tudjuk, hogy a vzgz s a klnfle "veghzhats gzok", kztk elssorban a szn-dioxid, milyen szerepet jtszanak az ghajlat alaktsban (ha a lgkrben nem volna vzgz s az emltett veghzhats gzok is mind hinyoznnak, akkor a felsznkzeli globlis vi kzphmrsklet a jelenlegihez kpest kereken 33 C-kal alacsonyabb volna). (3) Vgl tudjuk, hogy az veghzhats gzok lgkri koncentrcija vtizedek ta llandan s jelentsen nvekszik.
 A szn krforgsa a nagy fldi trozk kztt (Gt egysgben)
E tnyek alapjn jogos a feltevs, hogy a lgkri veghzhats fokozatosan ersdik, s hogy ez a felsznkzeli globlis kzphmrsklet emelkedst vonhatja maga utn. De mindez csak felttelezs, mert szmos krlmny s bonyolult klcsnhats (pl. az aeroszolok, felhzet s cenok szerepe) nagy bizonytalansgot okoz... De ettl fggetlenl is, az emltett felttelezst tudomnyos szempontbl csak akkor tekinthetnnk bizonytottnak, ha sikerlne kimutatni, hogy a globlis melegeds valjban megindult, folyamatban van. Ezrt a meteorolgusok vek ta rgus szemekkel figyelik a felsznkzeli lghmrsklet globlisan tlagolt rtkeinek alakulst. Azt mr a 80-as vek elejtl kezdve ltni lehetett, hogy ezek az tlaghmrskletek vrl vre emelkednek, s ehhez hozz lehet tenni, hogy az elmlt v idjrsrl ksztett els gyors sszests szerint 1995-ben is folytatdott a globlis vi kzphmrskletek lass emelkedse. Az is tny, hogy az eddigi emelkeds nem haladta meg a lehetsges termszetes vltozkonysg mrtkt, teht tudomnyos szempontbl mig sincs perdnt bizonytkunk arra, hogy a globlis melegeds valban megindult.
 A halognezett sznhidrognek arnyainak vltozsa s kibocst kzegei
Azt a bizonytalansgot, amellyel itt szembe kell nznnk, a kutatk mr hossz id ta rzkelhettk. Neumann Jnos, akinek rdekldst az ghajlatvltozs krdse nagymrtkben felcsigzta, pratlan lesltssal mr az 50-es vek elejn kijelentette: "...itt olyan krdsekkel llunk szemben, amelyekre kvalitatv okoskodssal mg egyszer kvalitatv vlaszokat sem tudunk adni." Hozztette: "kvalitatv okoskods alapjn mg azt sem tudjuk megmondani, hogy ha ersdne a napsugrzs, akkor melegebb, vagy hidegebb vlna-e ghajlatunk". ppen ezrt 1955-ben egy princetoni konferencin tartott eladsban javasolta az "ltalnos lgkrzs" trvnyszersgeinek feltrsa cljbl a szmtgpes modellksrletek megindtst, st ltre is hozta az els, e tmval foglalkoz kutatcsoportot. (A princetoni Institute for Advanced Study keretben 1954 ta mkd, szmtgpes idjrs-elrejelzssel foglalkoz rszlegbl levlasztottak egy kutatcsoportot s ennek vezetsvel Neumann Jnos javaslatra tantvnyt, Joseph Smagorinskyt bztk meg. Ebbl a csoportbl fejldtt ki ksbb a hres Geophysical Fluid Dynamics Laboratory s lnyegben innen indult el az ghajlati rendszer szmtgpes modellezsvel kapcsolatos kutats, amely azta is egyre szlesebb krben folyik.) Ezekhez a kutatsokhoz kezdettl fogva s azta is, az ppen ltez legnagyobb teljestmny szmtgpeket hasznltk s mindig az volt a problma, hogy a szmtgp kapacitsa nem volt elegend.
 A dinitrogn-oxid arnyainak vltozsa s kibocst kzegei
Ha az olvas idig jutott, nyilvn tudni szeretn, mitl olyan bonyolult ez a problma, hogy ennyi kutats ellenre mg mindig nyitott krdsek maradtak. A vlaszt azzal kell kezdeni, hogy a lgkr dinamikus rendszer, vagyis nemcsak egyszeren elnyeli s visszasugrozza a Napbl rkez energit, hanem lland mozgsban van. Ekzben a trpusi vezetekben kapott tbbletenergit a magasabb szlessgek fel szlltja, a felsznrl vizet prologtat (amibl felh s csapadk keletkezik), a vzgzt is szlltja, klcsnhatsba lp az cenokkal, amelyek szintn egy sszefgg dinamikus rendszert alkotnak, ugyancsak lland mozgsban vannak, s szintn szlltjk az energit. A lgkri mozgsok rendkvl gyorsak (egy levegrszecske tlag 14 nap alatt kpes megkerlni a Fldet). Az ceni folyamatok viszont sokkal lassabban mennek vgbe; a "great conveyor belt" (nagy ceni hajtszj) elnevezs tengerramlsi rendszerben egy kpzeletbeli vzrszecske tbb szz ven t utazik. (Ez az ramkr, melynek a Golf-ramls is rsze, a felsznen a Flp-szigetektl, Afrika megkerlsvel, a Jeges-tenger trsgig halad, majd lebukva mlysgi ramlatknt tr vissza oda, ahonnan elindult.) Az ghajlatvltozs problmjt a lgkr-cen klcsnhats teszi pokolian szvevnyess."
(Czelnai Rudolf: Globlis melegeds: a tudomnyos s a politikai dimenzi, Termszet Vilga, 1996. I. klnszm)
|