Szemetelsrl
2004.11.24. 19:58
SZEMETELJ NYUGOTTAN AMMEDIG VAN HOVA
Szemetels, jrahasznosts
Megvesszk, kifizetjk, kirtjk, eldobjuk. Na s ezutn mi lesz vele? Az utbbi 20 vben az ltalunk termelt szemt tmege "csak" kb. 170 000 tonnval, vagyis 12-15%-al ntt, trfogata azonban majd 3 milli kbmterrel, vagyis mintegy 70%-al nvekedett! Magyarra fordtva ez annyit jelent, hogy a szemt egyre "knnyebb", vagyis fogyaszt- s cipeked hziasszony-bart, trfogatra azonban sokkal nagyobb, mint pr vtizeddel ezeltt. Gondoljunk csak arra, mekkora helyet foglalt egy ma mr divatjamltnak mondhat res tejeszacsk, s mekkora helyet foglal ma egy ssze nem nyomott, kirlt tetra-mindenfle doboz.
Szval, hova is kerl az a szemt?
1. A hulladk 90%-t egyszeren lerakjk. A lerakk szabad kapacitsa 61-62 milli kbmter, ami mr csak maximum 5 vre elegend. A 2682 lerakhely egyharmada engedly nlkl mkdik, s egy sincs kzlk, ami maradktalanul eleget tenne az elrsoknak. Nem csoda, hogy az ivvzbzisok mr hasznlhatatlanok; gondolj csak bele, milyen anyagokat mos ki az esvz csak a hztartsi szemtbl. A hipmaradk, a hajsznezk flakonjaibl elszivrg sznezk, a sok olaj, zsr, vegyszer s mg ki tudja, mi minden mosdik bele a talajvzbe.
2. A msik mdszer az rtalmatlantsra az gets. A szemt kevesebb, mint egytizede jut csak erre a sorsra. A szilrd hulladkbl sajnos ezzel a mdszerrel lgnem szennyezds lesz, teht nem sokat nyernk vele. A salak s a pernye radsul veszlyes hulladk; az gets mellktermkeknt pedig tonnnknt 4-5000 kbmter gz, ezen kvl pedig por, s mintegy 1800 klnfle szerves vegylet keletkezik. Ezeknek csak egytdt tudjk azonostani. Ezek kztt szerepel a pl. a rkkelt dioxin, furn, kloroform, tetraklr-etiln, aldehidek, ketonok, s olyan fmek, mint pl. az lom, a higany, vagy a kadmium. A dioxin az embernek ksznhet eddig ismert legveszlyesebb anyag. Nemcsak lelmiszerekkel, de a brn keresztl, vagy bellegezve is a szervezetbe juthat. Mr 0,01 milliomod (!) grammjt bellegezve is veszlyes: kitseket, spontn vetlst, hormonhztartsi zavarokat okozhat, s bizonytottan immunrendszer-gyengt s rkkelt hats. A dioxin az get finom porval, pernyjvel lepszik a talajra, nvnyekre, majd felhalmozdik a krnyken legel llatok hsban, tejben.
3. A legtbb hulladk termszetesen krnyezetbart mdszerekkel is rtalmatlanthat, jrahasznosthat. Ezek kz nemcsak a szerves, komposztlhat maradkok, a hzilag is jrafeldolgozhat paprhulladkok vagy a visszavihet vegek tartoznak; meglep mdon mg a PVC-t is el lehet getni olyan specilis kemencben, melyben nem keletkezik veszlyes furn, vagy dioxin.
A legjobb mgis az, ha Te magad megprblod megelzni a szemt keletkezst. Gondolj bele, mennyi pnzt fizetsz ki egy-egy lelmiszer csomagolsrt, amit aztn egy mozdulattal kidobsz. Igazn luxus megvenni azt az egyenknt becsomagolt, plusz mg egszbe is becsomagolt 5 szelet sajtot ugyanannyirt, amirt ktszer ennyit kapnl kimrve egy sima paprba csomagolva, melyet aztn akr a klyhban is hasznlhatsz gyjtsnak.
Hulladkudvarok
A hulladkudvarok olyan helyek, ahol tveszik a paprt (jsg, hullm, karton), veget, textilt, szrazelemet, PET-palackokat s fm italosdobozokat a lakossgtl. ltalban az akkumltorokat s a hztartsi gpeket is tveszik, kivve a freonos htket s a tvkszlkeket. Nhny helyen manyaghulladkokat is fogadnak. A budapesti hulladkudvarokrl ltalnos informcit a Fvrosi Kzterlet-fenntart RT. munkatrsaitl krhetsz a 312-5490-es telefonszmon. Btran hvd fel ket; udvariasak, gyors s pontos informcikkal szolglnak minden krdsedre. (Leteszteltk :))
Tudod-e?
Tbbszz olyan hely van orszgszerte, ahol tveszik tled szelektven gyjttt szemetedet. Nhny nagyobb fvrosi hulladkgyjt udvar: IX. Ecseri u. 9., tel.: 280-66-64 X. Fehr kz 2., tel.: 260-91-19 XI. Bnk Bn u. 8-10, tel.: 464-59-07 XIII. Tatai u. 96., tel.: 129-84-37 XV. Krolyi S. u. 119., tel.: 307-62-83 XVI. Csmri t 2-4., tel.: 280-66-83 |
10 betartand pont 1. Azt nem is mondom, hogy soha ne szemetelj. :) Ha a termszetben tltd a napot, vigyl magaddal szemeteszskot.
2. Szedd fel a szemetet, ha nem is Te dobtad el. Ha valakit rajtakapsz, amit pp lazn hullatja a szemetet, figyelmeztesd r, hogy valamit elvesztett. Ha nem tl nagydarab az illet, btran vedd fel a kecsapos hamburgerpaprt a fldrl s gyrd a mellnyzsebbe. :)
3. Azonnal jelentsd a hatsgoknak, ha illeglis szemtlerakra bukkansz.
4. Bevsrlskor a tartalmat nzd, ne a csomagolst! Ne fizess kln a reklmrt, dobozrt, zacskrt, flirt, amit otthon rgtn a szemtbe dobsz. A szerves konyhai maradkokat, a levgott fvet komposztld!
5. Ajndkaid tartsak, javthatak, termszetes alapanyagak legyenek. Csomagolsnl is paprt, textilt, pamutot hasznlj. Ha gyesen csomagolsz, elg tktni raffival, paprszalaggal a csomagolanyagot; gy azt jra fel lehet majd hasznlni; nem szakad szt a celluxtl, ragaszttl.
6. Megunt jtkot, divatjamlt ruht, "kintt" knyvet soha, de soha ne dobj a szemtbe! Vidd el a Mltai szeretetszolglatnak, krhzaknak, blcsdknek, knyvtraknak, vagy add tovbb a rokonoknak, ismersknek. Ilyesmit adni s kapni nem "ciki", hanem sszer, felelssgteljes cselekedet. Ne menjen veszendbe, aminek ms mg rlhet! Ne feledd azt sem, hogy egy megunt, ttt-kopott jtkbaba is jjvarzsolhat egy kis csiszolpapr, festk, pr pamut hajtincs s egy j babaruha segtsgvel.
7. Vigyzz a dolgaidra; hasznld ki teljes llettartamukat, hogy ne kelljen kthavonta j cipt, ktvente j porszvt venned. Ha valami elromlott, vidd el javttatni, vagy krd meg az ezermester szomszdot, btyklje meg; ha lekopott a cipsarok, vidd le a cipszhez, ha leszaladt a harisnya, a szemfelszed pr forintrt megcsinlja. Nem kell rgtn jat venni.
8. Ne pazarolj! rj a papr mindkt oldalra; a prbanyomtatsokat nyugodtan csinld mr hasznlt paprra. Hasznlj s kszts jrapaprbl levlpaprt, bortkot, fzetet.
9. Lgy tallkony! A Vissza nem vlthat vegek nyron jk lesznek befzskor lekvrnak, gymlcsszrpnek. A kirlt mosszeres doboz remekl bevlik irattartnak vagy szemetesnek; ha bevonod valami szp anyaggal, krbedszted raffival, termsekkel, szrazvirggal, mg mutats ajndk is lehet. Rgi ruhk, szakadt trlkzk: portrlrongy, babaruha, dszprna-kitm lehet bellk. A kimustrlt fogkefvel a nehezen elrhet helyeket, eldugott kis rseket is kitakarthatod. A koszos zacskk szemeteszsknak mg tkletesen megfelelnek.
10. Amire mr tnyleg nincs szksge sem neked, sem rokonaidnak, ismerseidnek, szomszdaidnak vagy a szeretetszolglatoknak, azt szelektlva vidd el a hulladkudvarokba.
jrahasznosts
Kszts jrapaprt hzilag!
Nem rdngssg; csak papr kell hozz (manyagborts nem j!), vz, esetleg kis taptaragaszt, egy fakeret, valami laza anyag, pr konyharuha, egy akkora edny, amibe belefr a keret, s egy turmixgp. A fakeret akkora legyen, amekkorra szeretnd csinlni a lapokat. Feszesen szgezd r (ha puha a fa, tzgppel is rrakhatod) a muszlimanyagot (lehet ms, laza anyag is; majd kitapasztalod, melyik a legjobb; a lnyeg, hogy knnyen teressze a vizet.) Teht van egy mertkereted. A paprt tpkedd kis darabkkra s rakd a turmixgpbe kevs vzzel. Turmixold ssze, amg teljesen ppes nem lesz. Tetszs szerint festanyagot is keverhetsz bele. Ha szilrdabb, kemnyebb paprt akarsz, kis taptaragasztt is turmixolj a ppbe. ntsd az egszet egy nagy ednybe, engedd fl vzzel, hogy elg hg legyen. Mertsd bele a keretet, gy, hogy flfolyjon a paprltty. Emeld ki vatosan a keretet; a flsleges vz az anyag lukacskin lecsurog, a paprpp fentmarad. Bortsd az egszet egy konyharuhra, majd takard be egy msikkal. gy rtegezheted a paprokat; jl nyomkodd le ket s rakd meleg helyre az egszet. Ha trelmetlen vagy, a kt konyharuha kztti lapot ki is vasalhatod; gy pr perc alatt ksz. Mieltt levasalod, nyomkodhatsz bele szraz virgot, illatos szirmokat, levendulargyeket dsztsnek. Nemcsak eszttikus, szp paprod lesz, hanem az illata is sokig megmarad. |
Gyjtsd kln szemetesbe a szerves, konyhai hulladkot, melybl komposztot kszthetsz. Ezeket jl zrhat szemetesbe tedd s rtsd 2-3 naponta a komposztra. Ha nem tudsz komposztlni, nem kertes hzban laksz, biztos van olyan ismersd, aki szvesen tveszi sajt komposztjhoz a szerves hulladkot. Ha tbb csald szefog, kzsen is komposztlhatnak. Ha karcsonykor nem elgedsz meg a jelkpes fenyggal, a kerti fa feldsztsvel, dszkodsz a mfenytl, s ezrt vgott ft veszel, gondoskodj rla, hogy kidobs utn a ft komposztljk. Ezt tbb szervezet is vgzi a fvrosban s vidken is.
Papr
A paprgyrts az egyik legszennyezbb, legkrosabb folyamat. Amg a farostokbl cellulz lesz rengeteg vz, energia s vegyszer fogy el. Minl fehrebb egy papr, gyrtsa annl szennyezbb a klros fehrts miatt. A gyorsan nvekv puhafa-ltetvnyek kiszipolyozzk a talajt s rengeteg mtrgyt s nvnyvd szert ignyelnek. A paprgyrtshoz tbb, mint 2000 vegyletet hasznl az ipar; a nyomda mg tovbbi ezret. Minden tonna nyers jsgpapr 70 kg vegyszert tartalmaz. Mi magyarok fejentnt 55 kg paprt fogyasztunk vente. A krnyezetbart jrapapr a "szrke papr" egyszer ppestssel kszl a begyjttt paprhulladkbl. A gyrts folyamn a vz 90%-a krfolyamatban mozog, gy kevs szennyvz termeldik. A vzben oldhatatlan festkmaradvnyok miatt szne jellegzetesen szrks, de jegyzetelsre, csomagolsra, vcpaprnak, zsebkendnek, szalvtnak, paprszatyornak tkletesen megfelel. A bortkokat paprvg kssel vgd fel s nyugodtan hasznostsd jra. Hzd t, vagy ragaszd le az eredeti cmzst, s rd r az jat. rd r nyugodtan azt is: Hasznld jra a bortkot, hogy kevesebb fa pusztuljon el! Ebbl ltni fogjk, hogy nem zsugori vagy, hanem krnyezetvd. Jrj knyvtrba; a bet nem kopik el attl, hogy tbben olvassk! A napilapokat is oszd meg bartaiddal, munkatrsaiddal;ne kelljen nekik is megvennik. A munkahelyen vagy az regek otthonban hls olvaskra tallnak s nem lesz bellk id eltt szemt.
veghulladk
Az veg a termszetben nem bomlik le. Csak akkor krnyezetbart, ha a gyrtsi folyamatba visszaforgatjuk. Egy tlagos veg 45-60 alkalommal jratlthet, s mg a tiszttssal, selejtezssel egytt is 80%-os az energiamegtakarts. jraolvasztssal is 20-30% megtakarthat.
Fmhulladk
Az alumnium gyrtsakor minden tonna timfld ellltsakor (a csontok trkenysgt fokoz fluor felszabadulsn kvl) legalbb egy tonna vrsiszap is keletkezik, ami a hazai veszlyes hulladkok 56%-t teszi ki! A legtbb fmhulladkot a hulladkudvarok visszaveszik. Amit nem, azt gyjtsd kln s lomtalantskor rakd a kupacra.
Manyagok
Az elmlt vekben rohamosan ntt az egy fre jut manyag-felhasznls. A legtbb manyag vszzadokig fog llni a lerakkban vltozatlanul. Tele vannak veszlyes segdanyagokkal, melyek a lass bomlskor felszabadulhatnak. A manyagok jrahasznostsa jelenleg nincs kielgten megoldva. Amennyire csak tudod, kerld hasznlatukat. A vissza nem vlthat PET-palackokat a hulladklerak udvarok legtbbje mr visszaveszi.
|