peacegreenpeace
peacegreenpeace

HELLO

.:Men.:
 
Naptr (hogy kpben legyl)
2025. Janur
HKSCPSV
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
<<   >>
 
.:Hirlevl.:
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
.:Mozg kpek
 
.:IRJ A VENDGKNYVEMBE!
 
.:Irj Te is!!!
 
HLYESGEK
 
Chat
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Viccek :)
 
Plyzat
 
llitsd be kezdlapnak!!!
Legyen ez a kezdõlapod
 
Videk ( KATT a kpekre)

Click here to watch the flash Animation

Click here to watch the Video

 

szandi91@citromail.hu

nusssss@freemail.hu

 

   

 

 
.:NZZ BE.:

Orpheus Egyeslet

 

 
Visszaszmllo
 
.:.:Magyar Nemzeti Parkok
 
.:.:Letltsek

Windows Media Player 10

Real One Player

Winamp

Quick Time

 
.:kszertekns.:

kszerteki
Kiss Lajos  2004.11.26. 10:16

Nzzk hogyan gondozzuk ezt a kis hllt! Amilyen pici olyan bonyolult.

Az kszerteknskrl ltalban

A mocsri tekns (Emys orbicularis), br sokan nem tudjk, az egyetlen Magyarorszgon is honos vzi tekns, mely elterjedt ugyan egsz Eurpban, de mindenhol szigoran vdett. gy ezek beszerzse, befogsa, tartsa, tenysztse kizrlag megfelel hatsgi engedlyek birtokban lehetsges. Nlunk legjobban elterjedt, otthon tartott vzi teknsfaj az kszertekns, melynek nagyon sok alfaja ltezik, mgis a kereskedelemben eddig Trachemys scripta elegans (Wied-Neuweid 1839) a vrsfl kszertekns volt eddig a leggyakoribb. Br ezen kszertekns klfldrl trtn behozatala ma mr tilos, haznkban szmottev tenyszts nem zajlik, ezrt lassan eltnedezik az zletekbl, mg nagyon sok helyen tartanak ilyet. Mivel megfelel tarts mellett tlagos letkoruk 25-30 v krl van, gy mg sokig lesznek llatszeret csaldok "tagjai".

Rendszertan:
Osztly: Reptilia
Alosztly: Anapsida
Rend: Testudines
Alrend: Cryptodira
Csald: Emydidae
Nemzetsg: Trachemys
Faj: Trachemys scripta

Egy kszertekns tartsa hrom f alappillren nyugszik:


 

1. A tens beszerzse

Csak akkor vegyl kszerteknst, ha valamirt szimpatikusnak tallod, gy rzed, kpes vagy gondozni, kicsit szeretni, ragaszkodni hozz. A legfontosabb szably: Legelszr mindig a megfelel letteret kell biztostani, s csak utna megvenni a kis teknst. Helyk megtervezse, elksztse, elhelyezse, berendezse, feltltse, bezemelse. Ha minden ksz, csak akkor jhet a kis tekns. Egy tekns megvtelekor mindig legyen az esznkbe, hogy nem a megvtel jelenti az llattartst. Ez csak a kezdete egy remlheten hossz folyamatnak, melyben vannak rmk, s knyszerek is. Az els tekns megvtelekor (esetleg a ksbbiekben is) csak olyan teknst vegynk meg, amelyiket mr eltte kinztk, tartsra mr felkszltnk. Hol vegyk meg a kis kszerteknst? Gyakorlatilag brmelyik hllkre, vzi llatokra szakosodott zletben. Mieltt megvennnk a teknst, sznjunk r idt, s figyeljk a mozgst legalbb egy 10 - 20 percen keresztl. Az emberek tudatban a tekns egy lomha, lass llat. Mozgsa olyan, mint egy lasstott felvtel. Bizony, az kszerteknsk ennek pont az ellenkezi. A legtbb esetben, fleg a kicsik, rendkvl mozgkonyak. Ha tbben vannak, azt szemeljk ki, amelyik a legaktvabban mozog. Elfordulhat, hogy ppen a napozssal, pihenssel vannak elfoglalva, de az ember kzeledsre az egszsges tekns mindenkpp reagl. Az enymek otthon "szeldek", kzbl esznek, a nagyok nha dlutn a lnyom lbe alszanak, de mg jszaka sem tudtam ket gy megkzelteni, hogy legalbb fel ne nztek volna rm. Ha a vzben szkl, nzzk meg, folyamatosan egyenesen szik-e. Ha llandan a vzszintestl eltr az szsa, az betegsgre (tdgyullads) utal. Figyeljk meg a szemt. Tiszta, csillognak kell lennie. Az kszertekns legyen lthatan frge, aktv, mozgkony. A keznkbe vve tapintssal rzkeljk a htpncl, fleg a szlek kemnysgt. Nzzk meg, nincs-e srls a ht, ill. a haspncljn. Teljesen ms az esetleges szn, vagy mintahiba (ez nem gond, st ettl mg "klnleges" is lehet), mit a pnclon lv trs, repeds, deformlds, lepattans. vatosan a lbhoz rve rezzk, hogy "hatrozott, ers, izmos" mozdulatai vannak. Ezeknl az llatoknl a tunyasg, kzmbssg nem a szeldsg mutatja, hanem kezdd, vagy mr meglv betegsg, vitaminhiny, esetleg rossz tartsi krlmnyek bizonytka. Az egyszerre, egy prtl szletett kicsik esetben a hmek kisebbek, mint a nstnyek (rdekes: nlam most is vannak kisteknsk (5 db), most 2 hnaposak, s az egyik mr majd msflszer akkora, mint a tbbi. Viszont a jellegzetessgeket figyelembe vve gy nz ki (taln, lehet), hogy hm lesz). A korukat is elg nehz megllaptani. Az egyszerre szletett kszerteknsk 2 hnapos korukra mr elgg eltr mretek, pncljuk sznnek rnyalata, mintzata is lehet teljesen eltr. A megfelelen tartott nstny 3-4 ves korra elrheti a 13-15 cm-es pnclhosszt, mg a hm ugyanekkor 10-12 cm-es.

2. A tekns letkrlmnyeinek biztostsa, letternek kialaktsa

Az kszerteknsk eredeti lhelye igen tvol esik tlnk. A vrsfl kszertekns szak Amerikban, Illions llamtl dlfel haladva egszen a Mexiki blig, a legtbb folyban megtallhat. Br haznk ghajlata az v nagy rszben megfelel a szmukra, valamint hallatlanul alkalmazkod kpesek, azonban a megszokottl eltr, szlssges idjrst rosszul viselhetik. Megbetegedhetnek, ezrt tartsukkor megfelel mret, s az eredeti lhelyket krnyezeti hmrskletben is utnz letteret kell szmukra biztostani. A problmk sok esetben itt szoktak kezddni.

A helyk, letterk mrete: Az emberek kztudatban az kszerteknsrl az 50.- Ft-osnl alig nagyobb kis llat jut az eszbe, melyeket az zletekben lt. Azonban ezek megfelel tarts mellett az vek sorn akr 25-30 cm-esre is megnnek. Egy kifejlett felntt pr tartshoz mr legalbb egy kb. 300-400 literes (60 cm x 60cm x 100-120 cm) akvaterrrium szksges a nagyjbl megfelel lettr kialaktshoz, mely legalbb flig van vzzel. Persze egy kistekns mg akr egy kisebb konyhai manyag ednyben is knyelmesen elfrne, viszont megfelel tartsi krlmnyek kztt szpen fejldik, s idvel ez nem lesz elg szmra. ltalnosan elfogadott mret: Akvaterrrium hossza = htpncl hossz x 5 (cm) Akvaterrrium szle = htpncl hossz x 3 (cm) letterk kialaktsnl vegyk figyelembe, hogy az els 3-5 v alatt fejldik a legltvnyosabban. Teht az els helyk kialaktsnl mr olyan mretet vlasszunk, ami ugyan nem tl nagy (ez egybknt egyltaln nem baj), de nem is kicsi, gy nem kell mr jvre kicserlni nagyobbra. Az els 3 vben elegend egy jl berendezett 40-60 literes akvaterrrium is, melyben a kis teknsnk jl mutat, de az id mlsval majd egy nagyobbrl kell gondoskodni. A teknsk megfigyelsnl, br talltak kisebb-nagyobb csoportokba verdtt teknsket, semmi nyomot nem talltak arra, hogy valamilyen kzssgben lnnek. Ennek ellenre a fajfenntarts, s az let rendje alapjn ezeket a mreteket egy teknsre, vagy egy prra vonatkoztatjk. Tbb nstny, vagy fleg egy-tbb nstny, s tbb hm tekns esetn (a przskori rivalizlst is figyelembe vve) ezeket a mreteket lehetsg szerint jelentsen nvelni kell. Vagy kln kell ket tartani. Az kszerteknsk elszeretettel napoznak. Ezrt a napstst a laksban lmpval "ptoljuk". A napoz mrete legyen kb. a vzfellet 1/3-a. Legclszerbb gy kialaktani (vz tetejn lv, felerstett, tlcaszer napoz), hogy alatta szabad vzterlet maradjon. Ezltal a mozgsi terletk nem cskken jelentsen. Fontos, hogy a napot utnz lmpa ne az akvaterrriumot vilgtsa meg, hanem a napozhelyket melegtse. A lmpt olyan tvolsgra kell lltani, hogy esetleg egymsra felkapaszkodva ne rhessk el. Az g teljestmnye legyen akkora, hogy ebbl a biztonsgos tvolsgbl is kell, nem tl nagy (kb. 25-30 fok) meleget adjon. Sokan ajnljk az UV lmpa hasznlatt, mert az UV fnyek, tjutva az llat brn, segtik a D-vitamin szintzist, mely nlklzhetetlen a kalcium beplshez a csontokba. Az UV lmpa hasznlatakor is vigyzni kell a megfelel tvolsgra. Ha meg tudjuk oldani, hogy nyron az kszerteknsk napos helyen legyenek (nem kzvetlen tz napon), akkor tlire nem felttlenl szksges ez a plusz beruhzs. Klnsen akkor nem, ha teknseinket rendesen tplljuk, hiszen a megfelel takarmnyozssal elegend vitamin jut a szervezetkre, gy nem biztos hogy hasznostjk a beszerelt UV lmpa fnyt.

A vz minsge, mlysge aljzata: Ezeknek a teknsknek f letterk a vz, annak ellenre, hogy tdvel llegeznek. Tpllkuk tbb mint 95%-nak elfogyasztsnl a nyelskor nagy szerepe van a vznek, mely azt segti. Az kszerteknsk a parton tallt lelmet is a vzbe viszik, vonszoljk, kivve, ha az olyan kicsi, hogy mire megfordulnak a vz fel, mr le is nyelik. Egy kifejlett pldnynak gyakorlatilag nincs ellensge, mert minden harapstl megvdi ket a pncljuk. Ezt azonban nem tudjk, s veszlyhelyzet rzkelsekor sztnsen a vzbe, annak is az aljra meneklnek. Br a teknsk nem annyira rzkenyek a vz tisztasgra, mint a halak, de a "piszkos", boml anyagokkal telt vzben a megbetegeds valsznsge, s egyes fertzsek elterjedse sokkal nagyobb valsznsg. Viszont annl ignytelenebbek, hogy szksg legyen klnbz vzminsgi rtkek belltsra, mint az akvriumban tartott halaknl. A szp, tiszta vzben szkl tekns biztos szebb ltvny, mint ha alig ltjuk a htt a zldes-barns, llandan felkavarod iszapos vzben. A vz tisztn tartsra tbb lehetsg is van. Ezeket ltalban a pnznk, s a hely nagysgnak lehetsge hatrolja be. A legegyszerbb, hatkony vzszrtl a tbb akvriumos (teknss - halas - nvnyes) rendszerig vlaszthatunk a lehetsgek kztt. Mindezek ellenre azrt javasolt, hogy jl mkd szrrendszerek esetn is egy-kt havonta cserljk ki a vizet, alaposan tiszttsuk ki a helyket. Sokan rvelnek amellett, hogy nem mindegy, mi van az akvaterrrium aljn. Sder, gyngykavics, kzzalk, stb. Nem felttlenl szksges, br az kszerteknsk nagy elszeretettel turklnak az aljzatban. Az egsz apr kavics alkalmazsa 1 ves kor utn (!) viszont ajnlott, mert az kszerteknsk apr kveket is esznek. Mivel nincs foguk, ez segt nekik az emsztsben. Az kszerteknsk kivlan sznak, nagyon jl mozognak a vzben, sokig a vz alatt tudnak maradni. ltalnosan elfogadott a legalbb kb. pnclhossz msfl szerese vzmlysgnek az akvaterrriumba. Abban is kzs a vlemny, hogy minimum a pncl szlessgnek a msflszerese legyen. Ugyanis az kszerteknsk llandan msznnak, mindenhova kapaszkodnak, minek kvetkeztben elfordulhat, hogy a htukra billennek. sztnsen, mr a kt napos kistekns is vissza tud fordulni, mg a szrazon is. Viszont sekly vzben megtrtnhet, hogy nem tud rendesen megkapaszkodni a vz felhajt ereje miatt, s nem tud vissza fordulni. Az ilyen balesetek szinte minden esetben fulladshoz vezetnek. Az kszerteknsk a vzben alszanak. A termszetben is kivlasztjk maguknak a megfelel vzmlysget az alvshoz, gy tartsuk esetn neknk kell ezt biztostani. Az elbb emltett, ltalnosan elfogadott mret lehetv tesz szmukra az alvs kzbeni ntudatlan levegvtelt. Felemelkednek, vagy egyszeren a hts lbukkal felemelik magukat annyira, hogy a kis orruk kiemelkedjen a levegre. Nagyon rdekes ltvny. A megfelel levegvtel utn lassan visszaereszkednek, kzben nyugodtan alszanak tovbb. Fontos szempont a vz hfoka. 1-2 ves korig a legidelisabb a 25C - 28C kztti tartomny. Sajt tapasztalataim alapjn azokhoz csatlakozom, akik 2 ves kor utn 22C - 25C hmrskletet javasolnak. Mindenkpp javasolt a vzft berendezs hasznlata, mert hiba van a laksban folyamatosan tlen 22-23C hmrsklet, a vz a prolgsi h vesztesge miatt legalbb 2-3C-al alacsonyabb. Ez adott esetben akr 20C al is sllyedhet. Ezen a hmrskleten az kszerteknsk letritmusa jelentsen lelassul. Keveset esznek, keveset mozognak. Sokan ilyenkor szaladnak az orvoshoz, mert meg vannak gyzdve, hogy beteg a tekns. s nem is olyan lelkest ltvny az llandan mozdulatlan, vzben lebeg tekns. Mindenkpp javasolt a megfelel mret, llthat hfok vzmelegt hasznlata. Valamivel drgbb, mint a hagyomnyos vzmelegt, viszont egyszeri befektets, amely hossz tvon megtrl. Nem kell idegeskedni, hogy magas, vagy alacsony (kikapcsoljuk, vagy bekapcsoljuk) a vz hfoka. Nem ajnlom viszont, akr hagyomnyos, akr szablyzs vzmelegt tapadkorongos felerstst az akvaterrrium oldalra. Csak vdett helyre! Egy 3 ves kszertekns mr megy a vz alatt, mint egy buldzer, addig-addig piszklja, mg le fog vlni, brmilyen hihetetlen. Utna hozzveri az oldalhoz, vagy az aljn a kvekhez, minek kvetkeztbe egyszer csak el fog repedni. Ezutn az akvaterrriumba nylva ksz a baj. A vzmelegtt lehetleg a szrbl raml vz tjba helyezzk el gy, hogy a teknsk ne tudjanak hozz frkzni. Lehet kapni ugyanilyen, de fmhzas vzmelegtt, mely kifejezetten hlls akvriumokba kszlt. Persze ez is valamivel drgbb, de teljesen biztonsgos.

A helyk, letterk tiszttsa: A helyk takartsakor, erre az idre vegyk ki az kszerteknsket, s tegyk ms, biztonsgos helyre. A legfontosabb, s nagyon ajnlom, hogy ne hasznljunk semmilyen vegyszert (hypo, stb.) Brmennyire is tbltjk utna a helyket, valamennyi kis maradk mindig ott marad. Br ilyen kis mennyisgben ltalban immnisak r az kszerteknsk, de sose lehet tudni, melyik kszertekns ppen mire rzkeny. Norml takartsnl, vzcsere eltt kemnyebb ecsettel, krmkefvel a napozn, az akvrium oldaln, egyb elrhet helyeken a lerakdsokat letakarthatjuk. Egy ilyen takarts alkalmval btran fogjuk meg az kszerteknst, s puha ecsettel, vagy kefvel tiszttsuk meg a htpncljt. Sok "szmtyit" takarthatunk gy le, mely a vzben rtapad, s a napozs alkalmval rszrad a htpnclra. Az ecsetet, keft hasznljuk a berendezsek tiszttsnl is. A szrbettet j alaposan mossuk ki tiszta, folyvzben. Nagyon jl lehet az ilyen takartsokat vgezni kerti csapnl, vagy panelba, emeletes hzba, a frdszobba. Nagyon jl tud takartani a zuhanyrzsa is. Mikor kszen vagyunk, rakjunk vissza mindent, lehetleg ugyanabban az elrendezsben, majd tltsk fel vzzel. Fontos, hogy kzel megfelel hfok vizet tegynk bele, ne kelljen vrni rkig, mg a vzmelegt ftsvel elrjk a kvnt hfokot. Ezutn indtsuk be a ft-szr rendszereket. Ha minden jl zemel, a vzhfok is megfelel, teknsnk mehet vissza a helyre.

3. kszerteknsk gondozsa

Etets: Az kszerteknsk kztudottan moh llatok, amg meg nem telik a hasuk, egymst arrbb lkve nyomulnak az telrt. Azt, hogy mit adjunk enni az kszerteknsknek, elgg egyntet a vlemny. A f tpllk az l, vagy fagyasztott hal. A fagyasztott halat ne forr vzben olvasszuk ki, mert a hal hsa ez id alatt sz szerint sztf, mire kiolvad. A teknskhz kerlve olyan lesz, mint a fzelk. A kishalakat egyben, az esetleges nagyobb halakat felvgva adjuk oda. A mg kicsi kszerteknsknek elssorban l vrs sznyoglrvt, vzibolht, tubifex-et rdemes adni. A tubifex-el rdemes vigyzni, a hozott adagot elszr mossuk t alaposan. Ha pici kszertekns rszre vsrolunk tubifexet, termszetesen nem fogjk egyszerre elfogyasztani az egsz mennyisget. Ezrt csak annyit adjunk a teknsnek, amennyit vrhatan el fog fogyasztani. Ez a mennyisg az els prblkozsok utn idvel ki fog alakulni. A megmaradt mennyisget javaslom, hogy hvs helyen troljuk, s gyakran cserljk rajza a vizet. A most felsoroltakbl nem szabad "bevsrolni", nagyobb mennyisget venni, hiszen 1-2 napnl tovbb gyis elpusztulnak. Vegyk a fradsgot, s htkznap mindig hozzunk frisset. A nagyobb kszerteknsk etetse ennyire nem krlmnyes. Szmukra bevsrolhatunk tartalkba is. Egyes helyeken lehet kapni nagyobb, kzepes, kicsi mret fagyasztott halat. Mretktl fggen vegynk l, vagy fagyasztott halat. Ezzel az etetsk is knnyebb, mert akr egyszerre is le tudjk nyelni a megfelel mret halat, gy a vizk a maradkoktl nem nagyon koszoldik. Bevlt szoks egy kln ednyben etetni a teknsket, st rdemes kln-kln etetni ket. Ilyenkor nincs rivalizls, nyugodtabban esznek. Tbb ves tapasztalataim szerint a legegyszerbb a fagyasztott hallal val etets. Mindig lehet kapni. Tprtkben ugyanaz, mint az l hal. Nem versengenek rte, nem kavarjk fel a helyket, stb. Persze van, aki mr csak a ltvnyrt is inkbb a nehezebben beszerezhet, ltalban drgbb lhalat vlasztja. A msik nagyon csbt elesg, a klnbz szrtott termkek (halak, garnlk, rkok, stb.). Csak kiegsztknt adjuk! Ugyanis ezeknek a szrtott termkeknek, br a teknsk szeretik, nincs jformn semmi tartalma, csak egy szraz vz. Kalcium, vitamin, ami a legjobban kell, jformn nincs benne! Ami adhat mg: lisztkukac (vatosan, mert nagyon zsros), kisebb csigk, vizicsigk, lgy, pk, fldigiliszta (szintn zsros), szcske, tcsk, stb. Az n felntt teknseim elszeretettel esznek a kutya hskonzervbl is, peresze ezt is csak mint kiegszt kapjk Az kszerteknsk szeretik, s szksgk is van nvnyi telekre. Salta, kivi, anansz, srgarpa, ehet vzinvnyek, paradicsom, spent, stb. Az kszerteknsk letk sorn folyamatosan llnak t egyes tkezsi fajtkra. Kiskorukban az apr, knnyen ehet, emszthet tpllkokat vlasztjk. 1-2 ves koruktl a hal lesz a f tpllkuk. Kifejlett korukra mr a hal, s a nvnyi tpllk kezd egyenslyba kerlni. A ksbbiek folyamn a nvnyi tpllkok egyre jobban elsdlegess vlnak. Az zletekben kaphat kszertekns tpokat, vitaminokat, kiegsztket hasznlhatjuk, de ne ez legyen a f fogs! Nem szeretnm kifelejteni az zletekben kaphat klnbz gyrtmny "szvmix"-eket, melyeket ugyancsak kiegsztknt adjunk kedvenceinknek, mert tprtkk igen alacsony. Nagy ltalnossgban elfogadott vlemny, hogy a kicsi, 1 vnl fiatalabb kszerteknst lehetsg szerint minden nap etessk. Aztn szp lassan tllhatunk a 2 napi, 3-5 ves kor kztt a heti ktszeri etetsre. 5 ves kor felett mr lehet heti egyszeri tkezst alkalmazni. Vigyzni kell a tletetssel is, az kszertekns a szabadban vagy nvnyeket eszik (fleg felntt korban) vagy pedig knytelen vadszni. Knnyen belthatjuk, hogy a zskmny szerzs nehz feladat, ezrt az kszer tekens nagyon falnk llat, mindent megeszik, ami az tjba kerl. Ezt a szoksukat megtartjk a fogsgban is, ppen ezrt nagyon knny elhizlalni ket. Mindenkppen neknk kell kontrolllni az etetseket, gy j kondciban tarthatjuk teknseinket. Nagyon fontos az etets rendszeressge, s az idpontja. Egy id utn kpesek "megtanulni", mikor kapnak kajt. Ha kitartunk mdszeresen a meghatrozott idben trtn etets mellett, egy id utn elfelejteni sem tudjuk. A 2-3 napi, heti etetsi rendszerben lehet a legjobban kihasznlni a f etetsek kztti idben a vitaminok, kiegsztk adagolst. Az kszerteknsk megrzik az vszakok vltozsait, s ez befolysolja tkezsk mennyisgt. sztl tavaszig rzkelheten kevesebbet esznek, mint nyron. A teknsk hajlamosak, hogy nha megegyk az rlkket. Nincs r eddig elfogadhat magyarzat, de nem kell megijedni. k tudjk, de mi mg nem, hogy ezt mirt teszik. Mivel a megfigyelsek szerint ezek ltalban tkezs utn trtnt esetek, valsznnek tartjk, hogy a teknsk emsztsvel, vagy annak elsegtsvel lehet kapcsolatba. Egy lnyeges krds mg, hogy alkalmanknt mennyit adjunk enni az kszerteknsnek. Mivel moh llat, ennek megfelelen is eszik. A kifejlett kszertekns az ujjnyi vastag halakat egyben nyeli le, mg a farka kiltszik a szjn, de mr megy a kvetkezrt. Na, amikor mr kezdi forgatni, sztcinclni, vlogatni, azt a darabot mg hagyjuk ott, de msikat mr ne adjunk.

Betegsgek: A fogsgban tartott kszerteknsknek ltalban kt "gyakori" betegsge fordul el.

1. Hinybetegsg - Vitamin s kalcium hiny. Az oka ltalban: Nem megfelel trend! A teknsk f tpllka legyen az l, vagy egszben lefagyasztott hal, melyben megtallhatk a szmukra szksges vitaminok s kalcium is. Ne feledkezznk meg arrl, hogy az kszerteknsk ignylik a nvnyi eredet tpanyagokat is, valamint az egyb kiegszt telekbl valamit mindig tallnak, amire szksgk van. ltalban a vitaminksztmnyeket nem nagyon szeretik, ezrt a f tkezs eltt prbljunk adni belle, mikor mg "hen akarnak halni".

2. Tdgyullads. szrevehetjk, ha az kszertekns folyamatosan ferdn szkl a vzben. Elrehaladott llapotban (mint az embereknl a megfzs) szipog, esetleg folyik az orra, vagy knnyezik a szeme. Ez akkor fordulhat el, ha nem voltunk elg elvigyzatosak, tisztts utn mg hideg volt a vz, mikor visszaraktuk. Vagy mikor kivettk, hideg, esetleg huzatos helyen volt. A leggyakoribb oka az, hogy a vizet br melegtjk, elfeledkeznk arrl hogy az akvaterrrium tetejt lefedjk, gy a teknsk br melegvzben vannak mgis knytelenek az annl jval hidegebb levegbl llegezni, ami tdgyulladshoz vezet.

Tenyszts: Ha hzilag kisteknsket szeretnnk, ahhoz elszr is kell kt ellenttes nem ivarrett tekns. A teknsket vagy kerti tba tartjuk, ahol a t krl a nstny tall magnak tojsrak helyet, vagy a laksban az akvaterrriumot kell akkorra kszteni, hogy tojsrak hely is elfrjen benne.

A tojsrak hely mrete lehetleg egy 30x30 cm-es hely legyen, mely legalbb 15 cm mly. Ezt tltsk fel homok, s fld keverkvel. Azrt ajnlok ekkora mretet, mert a tojsok helynek ssa kzben a tekns laptolja m rendesen a fldet. Ha kicsi helye van, a kikapart fld nagy rsze hamar a vizkbe kerl. rdemes krben egy lpcsszer, 2-3 cm magas peremet rakni, ami sok sztszrd fldet felfog. Vagy a tojsrak hely legyen ennyivel alacsonyabb a krnyez rsz szintjnl. A kzhiedelemmel ellenttben az kszerteknsk szvesebben rakjk a tojsokat a fldbe, mint a homokba. Amikor a nstny a tojsokat lerakta, rdemes azokat nagyon vatosan kiszedni, s egy nagyobb, vzll (manyag) dobozba berakni. Azrt kell kiszedni (fleg az akvaterrriumbl), mert a kvetkez tojsraks ideje jval hamarabb elkvetkezik, mint a kikels, gy az elz tojsokat ki fogja kaparni az j hely elksztse kzben. Msrszt az esetleg kikel kisteknst a nagyok zskmnynak vlik, s adott esetben el is fogyaszthatjk, hisz mg nagyon puha a pncljuk. A doboz aljra tegynk pr centi vastagon tiszta, lehetleg kvarchomokot, vagy perlitet, melyet benyirkostunk. A tojsraks napjn mg lehet forgatni a tojsokat, de ksbb mr nem ajlatos. A tojsok hja nagyon vkony, knnyen horpad, s knnyen kiszakad, ezrt nagyon vigyzzunk. A tojsokat a dobozba tegyk egyms mell, de ne rjenek ssze. Legalbb fl centi legyen kzttk. Mikor mindegyik tojst kiszedtk, a dobozban lv tojsokat vatosan szrjuk be kvarchomokkal, vagy perlittel, hogy elfedje legalbb 1 cm magasan, s kellen nedvestsk be. A tojsokat 25-30C hmrskleten, megfelel egyenletes pratartalomba kell tartani a kelsig. Legegyszerbb erre keltett hasznlni. A kisteknsk, megfelel vz utnptlssal 59 s 112 nap alatt kelnek ki fggen a hmrsklettl. A kikel kisteknsket egy tiszta viz ednybe tegyk, melyben a vz 25C-28C hmrsklet, s 5-6 cm mly. A has pnclon a kikelskor elfordulhat mg viszonylag nagy a szikzacsk. Nem szabad hozznylni! A szikzacsk pr nap alatt szp lassan eltnedezik, s a helye teljesen begygyul. Amg ez a szikzacsk fel nem szvdik, kisteknsnk nem fog sokat enni, mert mg a szikzacsk is tpllja. Azrt nem rt betenni mr a msodik nap l vzibolht, vagy l vrs sznyoglrvt. A vizket ajnlatos mindennap cserlni, helyket kitiszttani. Mikor kikel a kistekns, kicsit hurkaszer a teste, pnclja. Egy nap alatt lassan "sztterl", s felveszi ltalunk ismert, megszokott formtumt. Amikor mr akkorra megnttek, hogy kisebb haldarabokat is elfogyasztanak, betehetjk ket mretknek megfelel akvaterrriumba. Eltte mg nem rdemes, mert az akvaterrrium szrje a vzibolht, tubifexet, vrs sznyoglrvt szp lassan sszegyjti, krba megy, radsul a szr is hamar eldugul. Tovbbi gondozsuk megegyezik a felnttekvel.


Hm tekns  

Hm tekns  

Nstny tekns  

Nstny tekns  
 
.:Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
.:llatmenhelyek,hrdetsek
 
Fld
 
Szmll
Induls: 2004-11-20
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
Linkek
 
Httrkpek
 
Kis kedvenceink gondozsa
 
NVNAP KSZNT
 
Npnapok
 
Szandi s Anna Hello dv az oldalon remlem tetszik IRJ a VENDGKNYVEMBE s gyere vissza mskor is!
 
.:Phoebe(jbartok) dala

The Barnyard Song - A hzillatokrl (36. rsz)

Oh the cow in the meadow goes moo
Oh the cow in the meadow goes moo
Then the farmer hits him on the head and grinds him up
And that's how we get Hamburgers.

A tehn azt mondja, hogy m
A tehn azt mondja, hogy m
De a gazda fejbevgja
Azutn jl megdarlja
gy kszl a hamburger

 =
   

 
.:Utols modosts
 
.:Tk j httrkpek

 

 

 

 

 

 

 

www.hatterkepek.hu

 
EGRKVET
 
.:Reklm doboz
 
VIGYL HAZA

 

VIGYL HAZA!

 

Gazdira vrok s annyira hinyzik az otthon melege!!Krlek vigyl haza!


 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG